Pár slov k dnešnej ankete VŠMU

Autor: tomáš cuník | 13.2.2013 o 14:13 | (upravené 13.2.2013 o 21:20) Karma článku: 14,12 | Prečítané:  1518x

Myslím, že tento stále sa opakujúci omyl časti verejnosti treba vyjasniť. Takže: pre organizovanie/konanie verejného zhromaždenia žiadne povolenienepotrebujete. Právo zhromažďovacie je právo ústavné a k jeho výkonu nie je potrebný žiadny súhlas štátneho orgánu. Ak od vás akýkoľvek štátny orgán napriek tomu povolenie k zhromaždeniu vyžaduje, koná nezákonne (na základe maximy, podľa ktorej štátne orgány môžu činiť len to, čo im zákon povoľuje).

 

To znamená, že akékoľvek zhromaždenie (samozrejme s tu irelevantnými výnimkami)  sa môže konať aj bez ohlásenia obecnému úradu. Organizátor však v tomto prípade riskuje uloženie pokuty do výšky 165 euro. K tomu však budú musieť byť naplnené znaky priestupku, mimo iného jeho materiálna stránka, ľudsky povedané škodlivosť.

Relevantné ustanovenia si nájde každý občan (narozdiel od ovčana) v zákone č. 84/1990 Zb. Má pár strán.

Odkaz na video:

http://tv.sme.sk/v/26211/robili-anketu-o-prezidentovi-prisli-ich-skontrolovat-policajti.html


Článok som zbúchal za 5 minút počas prestávky v škole, preto odpusťte tú jednu jedinú právnicky nie moc dokonalú vetu o materiálnej stránke priestupku.

 

Edit 13.2.2013 21:12

Po upozornení jedným diskutérom dodávam: Zhromaždenie sa môže konať aj bez ohlásenia a neohlásenie samo o sebe nie je dôvod pre to, aby bolo rozpustené. Organizátori takéhoto zhromaždenia však môžu dostať spomínanú pokutu. Avšak ani to, že pokutu dostanú, neznamená, že zhromaždenie sa musí ukončiť. Preto som v rýchlosti do blogu napísal, že zhromaždenie sa môže konať aj bez ohlásenia.

Dôvodom pre takúto úpravu je, že je možné jednoducho si predstaviť situáciu, kedy sa ľudia začnú zhromažďovať spontánne, bez toho aby dav niekto (5 dní) dopredu organizoval. Možnosť rozpustiť takéto zhromaždenia by neprimerane zasahovala do základných práv a slobôd.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?