reklama

KDH, liberáli a registrované partnerstvá

Prvá krajina, ktorá uzákonila registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, bolo Dánsko v roku 1989. Prvého októbra toho istého roku uzavrela toto partnerstvo prvá dvojica homosexuálov. Severské krajiny stavajú registrované partnerstvo takmer na úroveň manželského právneho vzťahu, umožňujú dokonca aj adopciu detí. Na druhej strane stoja odporcovia týchto zákonov, ktorí hovoria o prevracaní ľudskej prirodzenosti a perverzite takých návrhov, ktoré chcú zrovnoprávniť manželské spolužitie a registrované partnerstvo. Hovorí sa o konflikte liberálneho a konzervatívneho svetonázoru, o konflikte slobody a rigidného obmedzovania slobody.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)

Kresťanskodemokratické hnutie stojí v tomto spore na jasne vymedzenom poste - z hľadiska pravicovo-konzervatívnej strany, ktorej slogan sľubuje dôraz na tradičné hodnoty, nie je prekvapením, že sa stavia tvrdo proti registrovaným partnerstvám. Hoci samotné uzákonenie registrovaných partnerstiev neohrozí, a ani nijako nemôže ohroziť rodinu, o ktorú sa KDH najviac bojí, už samotné priblíženie právneho statusu takýchto partnerstiev k úrovni rodiny ju akosi degraduje na menej dôležitý prvok spoločnosti, čo KDH nemôže pripustiť. Odpor tejto strany proti týmto partnerstvám je teda pochopiteľný a najmä principiálny, a rovnako to je aj s celým konzervatívnym hnutím kdekoľvek vo svete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane stoja liberáli, oháňajúci sa slobodou a rovnými právami pre všetkých, zabúdajúci pritom na základný fakt, a to že, rovné práva majú všetci rovnaké aj bez uzákonenia registrovaných partnerstiev - každý bez výnimky (okrem detí) môže vstúpiť do manželstva. "Liberálny" boj za práva homosexuálov je však len obrovskou chimérou, absolútnym nepochopením slova sloboda z pôvodného liberálneho hľadiska.

Sloboda konať je prirodzeným právom človeka, bez tohto práva človek nie je človekom, ale len automaticky konajúcim strojom, alebo zvieraťom. To čo nás od zverí odlišuje, je práve táto schopnosť slobodne a úmyselne konať. Libertariáni majú narozdiel od všetkých ostatných ideológii toto na zreteli, a pri rozvoji svojich teórii aj aplikácii v praxi (politike) sa riadia prirodzeným rádom. Akékoľvek zákony, ktoré regulujú niečo navyše okrem ochrany (negatívnej) slobody človeka sú len ďalším druhom sociálneho inžinierstva, snahou o prerozdeľovanie ekonomických prostriedkov a v konečnom dôsledku ohýbajú prirodzenosť človeka a spoločnosti do škodlivých foriem. Dôsledný liberál preto stojí proti akýmkoľvek štátnym zásahom do čohokoľvek, a tým pádom aj proti rôznym centrálnym registrom a matrikám, proti centrálnej evidencii a proti registrovaným partnerstvám. Je len perverzitou dnešného "liberálneho" hnutia že si toto neuvedomuje, a a bojuje za registrované partnerstvá. Žiadny libertarián totižto nemôže obhájiť evidenciu a regulovanie ďalšej, novej formy vzťahu medzi dvomi súkromnými osobami štátom. Toto je agenda etatistov, nie libertariánov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aký by mal byť teda postoj liberála k registrovaným partnerstvám? Ak je liberál liberálom naozaj, a teda ak si slobodu váži, a nie len o nej v prekrútených termínoch hovorí, musí stáť v tomto spore na strane KDH, a dokonca ešte viac na pravo, ako KDH. Konzervatívci považujú registrované partnerstvá za nemorálne (z hľadiska kresťanskej morálky), libertariáni ich považujú za slobodu obmedzujúce a teda nemorálne (z hľadiska etiky slobodného konania). Liberáli by mali byť spojencami KDH v tomto spore, no narozdiel od KDH nekritizovať samotnú existenciu homosexuálnych vzťahov apriori. V čom sa liberáli zásadne od KDH líšiť majú a musia, je ich postoj k manželstvu a jeho právnej regulácii. Rovnako ako to je s homosexuálnym vzťahom, na manželstve apriori nie je nič negatívne, no z hľadiska teórie je nutné stavať sa za privatizáciu aj heterosexuálneho manželstva. Konsenzuálne právne vzťahy, a nezávisle od toho či medzi homo- alebo heterosexuálnymi pármi, nesmú byť regulované štátom, pokiaľ nesmerujú k obmedzeniu slobody tretej osoby. To je jedno jediné prirodzené kritérium, a moderné "liberálne" hnutie si toto musí uvedomiť, pokiaľ nechce byť len jedným s ďalších etatistických hnutí.

tomáš cuník

tomáš cuník

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujúci, dobrovoľník, wannabe študent, lyžiar, stopár, hladný po jedle aj vedomostiach. Zoznam autorových rubrík:  dobrovoľnosť, vzájomnosť a mieštátna mochrdý národmoc korumpujenezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu