Pár slov k dnešnej ankete VŠMU

Autor: tomáš cuník | 13.2.2013 o 14:13 | (upravené 13.2.2013 o 21:20) Karma článku: 14,12 | Prečítané:  1504x

Myslím, že tento stále sa opakujúci omyl časti verejnosti treba vyjasniť. Takže: pre organizovanie/konanie verejného zhromaždenia žiadne povolenienepotrebujete. Právo zhromažďovacie je právo ústavné a k jeho výkonu nie je potrebný žiadny súhlas štátneho orgánu. Ak od vás akýkoľvek štátny orgán napriek tomu povolenie k zhromaždeniu vyžaduje, koná nezákonne (na základe maximy, podľa ktorej štátne orgány môžu činiť len to, čo im zákon povoľuje).

 

To znamená, že akékoľvek zhromaždenie (samozrejme s tu irelevantnými výnimkami)  sa môže konať aj bez ohlásenia obecnému úradu. Organizátor však v tomto prípade riskuje uloženie pokuty do výšky 165 euro. K tomu však budú musieť byť naplnené znaky priestupku, mimo iného jeho materiálna stránka, ľudsky povedané škodlivosť.

Relevantné ustanovenia si nájde každý občan (narozdiel od ovčana) v zákone č. 84/1990 Zb. Má pár strán.

Odkaz na video:

http://tv.sme.sk/v/26211/robili-anketu-o-prezidentovi-prisli-ich-skontrolovat-policajti.html


Článok som zbúchal za 5 minút počas prestávky v škole, preto odpusťte tú jednu jedinú právnicky nie moc dokonalú vetu o materiálnej stránke priestupku.

 

Edit 13.2.2013 21:12

Po upozornení jedným diskutérom dodávam: Zhromaždenie sa môže konať aj bez ohlásenia a neohlásenie samo o sebe nie je dôvod pre to, aby bolo rozpustené. Organizátori takéhoto zhromaždenia však môžu dostať spomínanú pokutu. Avšak ani to, že pokutu dostanú, neznamená, že zhromaždenie sa musí ukončiť. Preto som v rýchlosti do blogu napísal, že zhromaždenie sa môže konať aj bez ohlásenia.

Dôvodom pre takúto úpravu je, že je možné jednoducho si predstaviť situáciu, kedy sa ľudia začnú zhromažďovať spontánne, bez toho aby dav niekto (5 dní) dopredu organizoval. Možnosť rozpustiť takéto zhromaždenia by neprimerane zasahovala do základných práv a slobôd.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.

ŠPORT

Barcelone na tri mesiace vypadol kľúčový hráč, Enrique zúri

Barcelona vyhrala vo Valencii 3:2, víťazný gól strelil z jedenástky Messi.


Už ste čítali?